Windows 10 DNS Değiştirme

Bilgisayarın sağ alt köşesindeki internet erişimi simgesine sağ tıklayıp “Ağ ve Paylaşım Merkezini Aç” menüsünü açın. Örneğimiz ingilizce windows 10 üzerinden yapıldığı için biz “Network and Sharing Center” ‘ı tıklıyoruz.

Windows 10 DNS Ayarları Değiştirme

Sol bölümde yer alan “Bağdaştırıcı Ayarlarını Değiştirin” (Change adapter settings) seçeneğini tıklayın.

Windows 10 DNS Ayarları Değiştirme

Ekranda bilgisayara bağlı olan ağ bağlantıları görüntülenecektir. Listeden kullandığınız ağ bağdaştırıcınıza sağ tıklayın ve önümüze açılan menüden “özellikler” i seçin. Örneğimizde wireless kullanılan bir bilgisayar kullandığımız için biz “Wireless Network Connetion” yazanı sağ tıklıyoruz.

Windows 10 DNS Ayarları Değiştirme

Önümüze “Wireless Network Connection Özellikleri” penceresi çıkıcak. Pencerede yer alan listeden “Internet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4)” seçeneğine çift tıklayın.

Windows 10 DNS Ayarları Değiştirme

Ardından ekrana gelen pencerede “Aşağıdaki DNS Sunucu adreslerini kullan” (Use the following DNS server addresses) seçeneğini seçip, tercih edilen ve diğer DNS sunucu alanlarına sırasıyla “8.8.4.4” ve “8.8.8.8” yazıyoruz ve tamam diyerek pencereleri kapatın. Farklı DNS’ler kullanmak isterseniz DNS Adresleri sayfamızda güncel dns adresleri yer almaktadır.

Windows 10 DNS Ayarları Değiştirme

Bu işlemden sonra DNS ayarlarını değiştirmiş ve erişimi yasaklanan sitelere giriş yapabilirsiniz. Eğer DNS ayarları değişikliğini doğru yaptığınız halde sitelere erişim sağlıyamıyorsanız, DNS Önbelleği Temizleme sayfasındaki işlemleri yapıp tekrar deneyin. Windows 10 DNS değiştirme bu kadar basit, bu işlemler sonrasında yasaklı sitelere girmek başta olmak üzere, bir çok siteye erişebilirsiniz.