Onavo Nedir? Nasıl Kurulur? Twitter için Onavo

Son günlerde kapatılan sitelere bir yenisi daha eklenmiş ve twitter.com Türkiye üzerinden erişimlere kapatılmıştır. DNS adresi değiştirerek erişim sağlanabilirken hükümet DNS servislerini de tek tek bloklamış ve twitter’a erişim VPN ve benzeri diğer programlar kullanımı dışında mümkün hale gelmemiştir. Bu yazımızda sizlere mobil cihazlarınız ile twitter için onavo programını anlatacağız.

iPhone kullananların en büyük sorunlarından biri de internet paketleridir. Yapılan birçok incelemelere göre iPhone’larda aylık internet kullanımı 600MB olduğu söylenmektedir. Bunun yanında birçok kişiye de 1GB’lık paketler dahi haftalık kullanıma yetmiyor. İşte burada karşımıza çıkan çözüm, iPhone’ların aylık 3G trafiğini azaltmanın ücretsiz ve pratik yolu Onavo Extend.

Kullanımda ki verilerinizin, Onavo’nun kendi sunucularını kullanarak sıkıştırılması ve gönderilmesi mantığı ile çalışan Onavo Extend, hemen hemen %50 veri tasarrufu sağlıyor. Tabi ki bu ortalama bir değer ve kullandığınız uygulamaya göre değişkenlik gösterebilmektedir. Benim kendi gözlemlerim sonucu vardığım kanı; uygulama ilk günler de ortalama %55-60’lık bir veri tasarrufu sağlamasına karşın, 10 günlük bir kullanım sonucu şu anki ortalama %38’leri bulmuştur.

Tamamen ücretsiz temin edebileceğiniz bu uygulama; Universal olmadığı için, iPad’e özel bir ara yüzü maalesef yok. Fakat arka planda çalışan bir yapısı olduğundan, ara yüzden daha ziyade verimlilik ön plana çıkıyor. Bu arada bu uygulamayı kullanmak isteyenler için, uygulama sadece mobil durumdayken (3G) çalışabilmesi mümkün oluyor. Yani Wi-Fi kullanarak bağlandığınız takdirde uygulama devre dışı kalıyor.

Uygulama konusunda herkesin en çok merak ettiği konu; veri trafiğinin bu uygulama tarafından gönderilmesine Apple’ın nasıl ve neden izin verdiği? Uygulamayı ilk indirip kurduğunuzda, uygulama sizin bir profil oluşturmanızı zorunlu kılıyor. Bu profilin anlamı; veri trafiğini Onavo aracılığı ile aktarılmasını onayladığınızın bir beyanı aslında. Durum böyle olduğundan, Apple’da bu uygulamaya müsaade etmek zorunda kalmış gibi gözüküyor.

Gerçekten bu uygulama bahsedildiği kadar güvenli mi ve güvenmemizi sağlayacak beyanatları var mıdır? Tüm verilerimiz Onavo sunucuları sayesin de gönderiliyorsa; kullanıcı isimleri, parolalar hatta banka hesap bilgileri ve kredi kartı bilgileri bile Onavo’nun eline geçmiş olmaz mı? Onavo’nun basın aracılığı ile verdiği cevaba göre, böyle bir şey kesinlikle yok ve mümkün değil. Bütün verileriniz şifreli sistemler kullanmak sureti ile gönderildiğinden; kesinlikle hiç bir üçüncü şahsın, sizin verilerinize ve bilgilerinize ulaşması mümkün olmuyor. Onavo da bu verileri ve şifreleri hiç bir surette saklamıyor.

Bu ve benzeri uygulamalar sadece veri tasarrufu yapmak için tasarlanmış değiller; aynı zamanda kullandığınız uygulamaların ne kadar veri harcadığınızı size şema haline dönüştürülen raporlar hazırlayarak gösteriyor. Bu raporlar sayesin de internet paketinizi harcayan katil uygulamalarında farkına varabiliyorsunuz ve silerek paketinizi rahatlatmış oluyorsunuz.

Bu uygulama; söylendiği gibi her şeyi gerçekten yapabilecek algoritmaya sahip, her iPhone’da olması gereken uygulamaların başına yazılabilecek kadar iyi. Bu uygulama internette dolaşırken size getirilen kota sınırlamalarını aşmanızı sağlıyor. Kotanızı güvence altına alarak daha tasarruflu internetin keyfini tadabilirsiniz. Şiddetle kullanmanızı tavsiye ettiğimiz bu uygulama sizleri de internette kota aşımı veya kotadan dolayı internet kesilmesi sorunlarını aşmanızı sağlayacaktır.

iPhone için onavo indirin!

Android için onavo indirin!