DNS Ayarları & DNS Değiştirme

DNS ayarları, özellikle Facebook, Twitter ve Youtube’un kapatılması üzerine araştırma konusu haline geldi. Engelleme sonrası facebook gibi sosyal medya sitelerine olan erişimi açmak için bir kaç adımda DNS adresinizi değiştirmeniz yeterli olacaktır.

DNS ayarları oldukça kolay değiştirilebilen, açılımı domain name server yani alan adı sistemi olan internet ya da özel bir ağa bağlı herhangi bir kaynak için hiyerarşik dağılmış bir adlandırma sistemidir. DNS ayarları ile internete çıkış noktanız değiştirilebilir ve kısmı bölgelerde yasaklanan sitelere dışarıdan erişebilirsiniz.

Sitemizde tüm işletim sistemleri ve cihazlar için ayrı ayrı olarak DNS ayarları ve DNS değiştirmeyöntemlerini aktarıyoruz. Bunu yaparken en temel bilgisayar kullanıcısının anlayacağı dilden; oldukça basit bir dille yapıyoruz. Anlatımlarımız resimli olmakla birlikte, DNS değiştirme yanı sıra güncel DNS adreslerine de yer verdik. Güncel ve güvenli DNS adresleri; size güvenli, hızlı ve özgür bir internet sağlar.

DNS Ayarları ve Adresini Neden Değiştirmelisiniz?

  • Özgürce ve kısıtlanmadan interneti gezebilmek
  • Servis sağlayıcınızın size sunmuş olduğu DNS’ten daha hızlı bir şekilde erişim sağlamak
  • Erişimi engellenmiş, kısıtlanmış ya da yasaklanmış sitelere ulaşabilmek

için DNS ayarlarınızı değiştirmelisiniz. DNS ayarlarını değiştirmek oldukça kolay bir işlem olduğu gibi, yukarıda sayamadığımız daha bir çok fayda sağlayacaktır. İnternetinizin varsayılan ayarları “DNS Adreslerini Otomatik Al” şeklindedir; bu da sizin internet servis sağlayıcınızın size atadığı DNS’i kullanmak zorunda olduğunuz anlamına gelir. Sitemizde yer alan güncel ve hızlı DNS adreslerini kullanarak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

DNS Adresleri için tıklayın!