Ubuntu DNS Değiştirme

Önce Ctrl + Alt + T kısayolunu kullanarak “Terminal”i açıyoruz. Eğer Terminal yüklü değil ise Software Center’a gelip terminal’i yüklemeniz gerekiyor. Ubuntu’da terminal, windowsta komut satırı ile aynı anlama geliyor. Gelen ekrana, aşağıdaki komutu yazarak enter’a basıyoruz:

$  sudo gedit /etc/resolv.conf

Ubuntu DNS Ayarları Değiştirme

Sonra kullanıcı şifrenizi girin. Açılan dosyada aşağıdaki satırları silin.

Ubuntu DNS Ayarları Değiştirme

DNS olarak yerine aşağıdaki numaraları yazabilirsiniz. İsterseniz başka DNS numaraları da yazabilirsiniz. Aşağıdaki DNS’ler örnek olup, ayrıca DNS Adresleri sayfamızdan diğer DNS adreslerini de deneyebilirsiniz.

Ubuntu DNS Ayarları Değiştirme

Sonra sadece kaydet butonuna basıyoruz.

Ayrıca Ubuntu’nun GUI’si ile DNS değiştirme işlemini şu şekilde yapabilirsiniz. İlk olarak sağ üstte bağlantılarla wireless butonuna bastığınızda, aşağıdaki liste karşınıza çıkacak:

Ubuntu DNS Ayarları Değiştirme

Buradan “Bağlantıları Düzenle” dediğiniz zaman, başka bir pencere açılacak ve buradan da hangi ağa bağlıysanız (kablolu, kablosuz gibi) onunla ilgili sekmeye gidip bağlı bulunduğunuz ağın üstüne tıklayıp, seçtikten sonra, soldan “Düzenle” diyoruz. Aşağıdaki gibi bir pencere açılacaktır:

Ubuntu DNS Ayarları Değiştirme

Buradan “IPv4 Ayarları” sekmesine geldikten sonra, yöntem bölümünü : “Sadece otomatik (DHCP) adresler” i seçiyoruz. Bunu yaptığınız zaman aşağıdaki “DNS Sunucuları” ve “Arama etki alanları” bölümleri aktifleşir. Yani değişikliklere açık hale gelir. Örneğimizde Open DNS’in adreslerini kullanıyoruz. Resimde görülen DNS adreslerini yazıp kaydet dediğinizde işlem tamamdır. Ubuntu’da DNS değiştirme bu kadar.