Windows XP DNS Değiştirme

“Ağ Bağlantıları”nı açtıktan sonra sol menüden Ağ bağlantılarını (Ağ Görevleri) görüntüleye tıklayın. Ekranda, bilgisayarınızda kurulu olan ağların listesi görüntülecektir.

Windows XP DNS Ayarı Değiştirme

Buradan kullandığınız ağın simgesine sağ tıklayıp “özellikler” ekranını açın. (Kablosuz kullananlar “Kablosuz Ağ Bağlantısı” nı, ethernet kablosuyla bağlananlar ise “Yerel Ağ Bağlantısı” nı tıklaması gerekiyor.)

Windows XP DNS Ayarı Değiştirme

Karşınıza çıkan ekranda, resimde olduğu gibi İnternet iletişim kuralları (TCP/IP) protolünü seçip özellikler butonuna tıklayın. Aşağıdaki resimdeki gibi bir ekran göreceksiniz.

Windows XP DNS Ayarı Değiştirme

Ekranınıza gelen ayarlarda DNS sunucusu adresini otomatik al seçili olmalı. Yapmanız gereken şey “Aşağıdaki DNS sunucusu adreslerini kullan” seçeneğini seçip, DNS adresleri olarak 4.2.2.2 ve 4.2.2.3 ü yazmanız. Yani hemen üstteki resimde gözüken ayarların yaparsanız işlemimiz bitmiş olacak. Ayrıca güncel dns adresleri ile farklı DNS adresleri kullanabilirsiniz.

Bu ayarları yaptıktan sonra, tamam düğmelerine tıklayarak ekranları kapatıyoruz. Artık yasaklı sitelere erişebilirsiniz. Eğer ayarları doğru yaptığınız halde hala sitelere erişemiyorsanız, modeminizi kapatıp tekrar açın.