Hosts Dosyası Değiştirme

Günümüzde internet kullanıcıları için servis sağlayıcısı tarafından yasaklanmış olan sitelere giriş yapmak adına bir takım alternatif yöntemler mevcuttur. Bu hususta ise en çok göze çarpan durum, Hosts Dosyası Değiştirme işlemidir. Ağ bağlantılarım kısmından DNS ayarlarını düzenlemenize rağmen bir siteye bağlantı kuramıyorsanız, bu noktada ufak tefek bazı işletim sistemi dosyalarını değiştirmek faydalı olacaktır.

Hosts Dosyası Nasıl Değiştirilir?

İşletim sisteminize göre oluşturulmuş olan dosya bölgelerinden bir ayarlama yapabilir, daha sonra kullanım ortamları hazırlayabilirsiniz. Bu yönde sıraladığımız işletim sisteminde hangisine sahipseniz, o dosya yoluna gidin ve .txt değerinde açtığınız dosyada bazı IP değiştirme ayarlarını yapın:

  • Windows 7 = C:\WINDOWS\SYSTEM32\DRIVERS\ETC
  • Windows Vista = C:\WINDOWS\SYSTEM32\DRIVERS\ETC
  • Windows XP = C:\WINDOWS\SYSTEM32\DRIVERS\ETC
  • Windows 2K = C:\WINNT\SYSTEM32\DRIVERS\ETC

Bu düzenlemeden sonra artık sorun yaşamadan DNS ayarları ile alakalı oynamalar yapabilir, bir kullanım ortamına dahil olabilirsiniz. Hosts dosyasına yapacağınız tanımlamalar ile belirlenen sitelere erişim sağlayabilirsiniz. Bu sebeple hosts dosyası değiştirme işlemi doğrultusunda artık yasaklı sitelere bağlantı kurmak garanti çözüm olacaktır.

Hosts Dosyası Değiştirme

Hosts Dosyası Değiştirme

Hosts Dosyasını Değiştiremiyor musunuz?

Eğer Hosts Dosyası Değiştirme konusunda sorun yaşıyorsanız bunun en temel sebebi, “admin yetkinizin” olmamasıdır. Bu yüzden öncelik olarak bilgisayara admin yetkileriyle giriş yapmalısınız. Bu yetkiler ile giriş yapmanız dahilinde artık sorunsuz kullanım sağlayabilirsiniz. Eğer admin yetkiniz yok ve yine de yasaklı sitelere bağlantı kurmak istiyorsanız diğer alternatif yöntemleri gözden geçirebilirsiniz.

VPN Programlarını Tercih Edin!

VPN programları sizlerin kalıcı çözümler elde etmenizi sağlayacaktır. Bu sebeple başta ZenMate olmak üzere çeşitli diğer VPN programlarını tercih edebilirsiniz. Hosts Dosyası Değiştirme işleminden kesin çözüm alamadıysanız, bu yönde sizlerin yapabileceği tek şey VPN programlarını tercih etmektir. Ülkemizde ortalama 5 milyonu aşkın kişi tarafından tercih edilen bu programlar, kalıcı çözüm elde etmek ve sitelere bağlantı kurmak bakımından oldukça önemli bir uygulama olarak göze çarpıyor.