Tor Browser Nedir? Ne İşe Yarar?

Son günlerde kapatılan sitelere bir yenisi daha eklenmiş ve twitter.com Türkiye üzerinden erişimlere kapatılmıştır. DNS adresi değiştirerek erişim sağlanabilirken hükümet DNS servislerini de tek tek bloklamış ve twitter’a erişim mümkün hale gelmemiştir. Bu yazımızda sizlere VPN’e alternatif olarak TOR browser‘ı anlatacağız.

TOR İngilizce bir kısaltmadır ve “The Onion Router” şeklinde yazılır. Bu ağ Amerikan denizcilik araştırma birliği sayesinde devletin ve gizli haberleşmelerini korumak için hazırlanmış bir projedir. Günümüzde TOR ağları birçok kullanıcı tarafından evlerde dahi kullanılmaktadır. Tor; kişilerin ve bazı grupların kendi gizlilik ve güvenliklerini ön %100 sağlayarak internette işlem ve dolaşım yapabilmelerine olanak sağlayan ve sanal tüneller vasıtası ile bağlantıların gizlenmesi mantığıyla çalışan bir ağdır.

Kullanım Alanları

Bahsedilen bu ağ, kullanıcıların, hedeflerine ağdaki başka bir kullanıcı aracılığı ile erişmesi mantığıyla çalışır. Daha ziyade gazeteciler, sivil toplum kuruluşları (STK), Indymedia ve Electronic Frontier Foundation (EFF) gibi eylemci oluşumlar internet aracılığı ile yaptıkları çalışmalarını bu yolla gerçekleştirmektedir. En çok dikkat çeken bir diğer durum, son zamanlar da Ortadoğu kaynaklı tor kullanımının çok fazla artış göstermiş olmasıdır.

Nasıl Kullanılır

Tor ağı, ağ bağlantısını yöneten ve idare eden bilgisayar bileşenleri ile birlikte çalışan program; bir takım kod grupları aracılığı ile çalışır. Bilgisayar kullanıcısını tor ağına bağlayan bir program ve kod grupları genellikle açık kaynak kodlu çalışmalardır.

İnternet üzerindeki yaptığınız işlemlerinizi dağıtarak basit ve karmaşık trafik analizinden doğacak riskleri azaltmaya yardımcı olur, bu yolla herhangi bir noktadan sizi hedefinize ulaştırabilir. Tor, bağlantı isteminin düz olarak değil de zikzaklı bir yol izlemesine benzetilebilir ve bağlantı kurmak için bağlantı yolunda alternatif olarak izlenen birden fazla ağ mevcuttur. Daha fazlası bu ağlar arasında birinden bir diğerine geçerek ve önceki ağın da izlerinden kurtulmak maksadı ile arkada bırakılan ayak izlerinin sistematik olarak silinmesi şeklinde bir çalışma sistemine dayanmaktadır. Bu sistem de güvenliği sağlayan gerçek unsur, her bağlantı isteminde belirlenmemiş ve rasgele bir yol izlenmesidir.

TOR ağları gerçekten %100 koruma sağlarlar mı? Bu teknik açıdan düşünüldüğü zaman mümkün değildir. Ulaşılmak istenilen bilgiler bulunabilecek yerlerden temin edilerek veya derinlemesine ince ayrıntılı Network takibi yapılabilir ve Network izleri dijital ortamlarda rahatlıkla yakalanabilirler. TOR ağı kullanıcılarına %100 koruma sağlamayı temin etmediğini de kendi sitesinden belirtmiştir.

Bir başka önemli konu ise A bilgisayarı kendi trafiği için bir başlangıç pozisyonunda iken diğer Tor trafikleri için ise bir geçiş pozisyonundadır. Bu pozisyon network trafik analizini zorlaştıran en etkin durumlardan bir tanesidir. Bu durum da trafik incelenirken paketin bir başka Tor kullanıcısından mı yoksa A bilgisayarının orijinal trafiğimi olduğunu gerçek anlamda tespit etmek çok zor bir işlemdir. Tor ağını çok farklı çeşitlerde kullanabilirsiniz. Tor’u kendi sitesinden Live USB veya browser olarak indirebilirsiniz. Tor gibi birçok program ve ağ istemcileri günümüzde internet tarayıcılarında eklenti olarak da bulma şansınız çok yüksek.

Ücretsiz TOR Browser’ı İndir!